There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

5 nových míst v Česku, která stojí za návštěvu

Každá z těchto staveb je jiná, ale něco mají společného. Soutěží o titul Stavba roku 2017, která oceňuje kvalitní stavební projekty. Pro svého favorita můžete od září hlasovat na stránkách soutěže www.stavbaroku.cz.

Sjeďte novou vodní cestu na Vltavě

Není to tak dávno, co byla dokončena vltavská vodní cesta v úseku VD Hněvkovice. Na vodáky čeká u nové komory, která je pojatá jako architektonické dílo, solidní komfort a snadné ovládání. Mezi zdrží VD Hněvkovice a Týnem nad Vltavou je vodní cesta zařazena do I. třídy pro plavidla do nosnosti 300 tun. Projekt, který pochází z kanceláře Aquatis, a.s., zahrnoval hned několik částí. U dolní rejdy vznikly nové nábřežní stěny jako čekací stání pro malá plavidla. Plavební hloubka ve zdrži jezu byla prohloubena na minimálně 1,6 metrů. Zajímavá je i architektura vodního díla, které už na první pohled upoutá oblými tvary velínu plavební komory.

nh

Termální park Velké Losiny

Koupání k létu jednoznačně patří, a tak byste neměli minout nový termální park s devíti bazény ve Velkých Losinách. Autoři projektu, Martin Plachý a Michal Sedlář ze společnosti Atelier Secco s.r.o., pracovali hned od začátku s myšlenkou souznění člověka s přírodou. Proto i návrh parku vychází z prolínání teplého a studeného, jing a jang. Termální park je citlivě zakomponován do prostředí lázeňského parku, snoubí se v něm léčebné i zábavní využití. Vedle bazénů s vodou z termálních pramenů si návštěvníci mohou zajít do finské, solné, parní nebo aromatické sauny. Zajímavostí je, že stavba stoprocentně využívá zpětnou tepelnou energii z vody pro topení, ohřev teplé vody a vzduchotechniku. Všechny bazény jsou naplněné jen termální vodou, používají přitom originální filtraci bez chlóru.

nh1

Rodinný dům Ferdinanda Porsche

Dům ve Vratislavicích, ve kterém se v roce 1875 narodil Ferdinand Porsche a v němž žil do svých 18 let, koupila v roce 2011 společnost ŠKODA AUTO. Protože byl několikrát přetvořen, ztratil svoji původní podobu. V roce 2012 byla zahájena citlivá rekonstrukce, jejímž cílem bylo vtisknout domu zpět historický ráz. Původní vize vznikla v Německu, ale finální projekt nakonec zpracovala pražská architektonická kancelář Hlaváček – architekti, s.r.o. pod vedením prof. Ing. arch. Michala Hlaváčka. Architekti se při tvorbě projektu opírali o archivní podklady a dobové fotografie. Vnitřek domu je pojatý jako jeden velký prostor zdůrazňující geniálního ducha konstruktéra nadčasových dimenzí. Centrem expozice je funkční replika hybridního vozu Lohner Porsche, který Ferdinand Porsche zkonstruoval. V přilehlých prostorách jsou odkazy na historickou, ale i současnou technickou a technologickou problematiku.

nh2

Procházka Tyršovými sady v Pardubicích

Podzámecký park v Pardubicích je kouzelné místo, které nyní prošlo revitalizací. Nový koncept parku respektuje historickou hodnotu a současně podporuje biodiverzitu. Během revitalizace byly odstraněny některé technické prvky a konstrukce a park získal nového ducha. Novou dominantou je parková betonová promenáda s dřevěným chodníkem z tropického dřeva garapa, vegetačními prvky a pergolami s membránovým zastřešením. Na jižním konci promenády byla postavena kavárna s prosklenou fasádou a bezbariérovým přístupem do parku.

nh3

Zrekonstruovaný parter v centru Písku

Jihočeský Písek je známý nejstarším kamenným mostem v České republice. Postupně ale město přidává další unikáty. V historickém centru nyní můžete obdivovat zrekonstruovaný parter a užít si posezení na nově vzkříšeném Bakalářském náměstí. Hlavním motivem pro návrh parteru se stala připomínka renesanční školy, která zde stávala. Archeologický průzkum ale odhalil středověkou studnu a dokonce i neporušenou mohylu z doby bronzové. Autoři projektu, akadem. Arch. Karel Lapka a akadem. Arch. Ing. Kateřina Vávrová, tyto překvapivé nálezy vkusně včlenili do již existujícího návrhu parteru náměstí, a to formou designově střídmých kruhových „průhledů do minulosti“, jež jsou příkladem vynikající řemeslné práce kameníka i kováře. Zmiňovanou renesanční školu pak připomíná kompozice kamenných lavic Bakalářského ostrůvku.

Text: MgA. Petra Miškejová

nh4

Stavba-roku-2017-černé  • Sdílet: