There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Probíhají workshopy k projektu Rekonstrukce

 

NSC logo CPD

 

Národní stavební centrum společně s Centrem pasivního domu pořádá odborné workshopy, které se konají v rámci vzdělávacího projektu Navrhování rekonstrukcí trochu jinak.

Od poloviny února 2015 v Národním stavebním centru v Brně probíhají odborné workshopy, týkající se rekonstrukcí staveb občanské vybavenosti. Na těchto workshopech jsou v jednotlivých fázích řešeny projektové dokumentace rekonstrukce staveb občanské vybavenosti do velmi nízkého energetického standardu. Na konkrétních příkladech jsou demonstrovány postupy a principy navrhování v souladu s aktuálními požadavky na tyto stavby. Z přihlášených projektů jsme vybrali 1 projekt pro rekonstrukci polyfunkčního domu v Horní Lidči (jedná se o polyfunkční dům z 90. let zahrnující v přízemí zdravotní středisko, lékárnu a prodejnu, v 1. patře a podkroví sociální bydlení) a 1 projekt pro rekonstrukci základní školy v Rostěnicích.

Rostenice 1 Horni Lidec 1


Renomovaní odborníci z řad architektů a projektantů podrobí vybrané projektové dokumentace nezávislé odborné oponentuře a zpracují připomínky, náměty a návrhy optimalizace. Na workshopech představí projektantům své návrhy a pomohou s přípravou kvalitní rekonstrukce tak, aby proběhla co nejlépe z pohledu energetické i ekonomické efektivnosti. Projektant podle svého uvážení zapracuje náměty od oponentů. Workshopy budou probíhat ve čtyřech fázích: fáze studie, projekt pro stavební povolení, prováděcí projekt – stavební část a část TZB.
Výsledkem by měl být ekonomicky a energeticky optimalizovaný projekt, který bude zohledňovat nejnovější poznatky v oboru stavebnictví, příklad nejlepší praxe, který u nás dosud chybí.
 

Termíny workshopů:

  • 11.02.2015: R1 1. workshop rekonstrukce - fáze studie
  • 18.03.2015: R2 2. workshop rekonstrukce - fáze projekt pro stavební povolení
  • 29.04.2015: R3 3. workshop rekonstrukce - fáze projekt pro provedení stavby - stavební část
  • 10.06.2015: R4 4. workshop rekonstrukce - fáze projekt pro provedení stavby - část TZB

Workshopy budou probíhat vždy v čase 13:00 – 18:00. Účast na workshopech je pro zájemce bezplatná, financovaná z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, prostřednictvím Jihomoravského kraje.

Jak se přihlásit?
Kapacita workshopů je již naplněna, nelze se již přihlašovat.

Děkujime za pochopení

 

KONTAKT :

V případě dotazů nás kontaktujte:

Ing. Eva Vrbová

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel.: 541 152 868, 606 078 819   

 

PŘEDSTAVENÍ PROJEKTŮ


Základní škola v obci Rostěnice-Zvonovice

Jedná se o stávající budovu základní školy v obci Rostěnice-Zvonovice, budova je v majetku obce. Obec je součástí několika obcí Vyškovska – tzv. „Německého ostrůvku“, ve kterém v období před druhou světovou válkou žilo převážně německy mluvící obyvatelstvo. V těchto obcích má hlubokou tradici stavitelství z přírodních materiálů, zejména z nepálených cihel, hlíny a slámy. Tímto případem je i obec Rostěnice-Zvonovice, ve které se konkrétně nachází také památková zóna, zahrnující na návsi vybrané stavby – zemědělské usedlosti z postavené z nepálených cihel, jejichž typickým znakem je tzv. „žudr“.

Samotná budova základní školy se nachází nedaleko centra obce Rostěnice, ale zároveň mimo památkovou zónu a nepodléhá ani režimu památkové ochrany. Předpokládaná doba výstavby je cca kolem roku 1890. Jedná se o částečně podsklepenou zděnou dvoupodlažní budovu z pálených cihel, různé tloušťky, s valbovou a částečně sedlovou střechou. Stropy jsou poměrně masivní, dřevěné trámové, konstrukce krovu je dřevěná vaznicová, krytá pálenou taškou, větrání probíhá přirozeně - okny. Objekt v současné době slouží plně pro vzdělávání, zahrnuje dvě smíšené třídy prvního stupně základní školy, navštěvuje je v současné době cca 25 dětí. V budově školy se nachází dále jídelna s přípravnou jídel a zázemí – kabinet, ředitelna, sklad a sociální zařízení (toalety, úklidová komora a koupelna se sprchovým koutem). Požadavkem investora je provést také nástavbu pro školní družinu a dále zachování stávajících plastových oken (výměna proběhla v roce 2011).

Budova je typickým příkladem výstavby budov škol z konce 19. století, kdy tato výstavba probíhala v poměrně masivním měřítku, budova tohoto typu se vyskytuje téměř ve všech obcích, v současné době slouží k různým účelům (obecní úřady, školy, školky, knihovny, bydlení, apod.) a nacházejí se v různém stavebně-technickém stavu.

Rostenice 2 Rostenice 4

 


Cíl rekonstrukce:
Základním cílem renovace je samozřejmě maximální možné snížení nákladů na provoz budovy, ale za předpokladu úměrné a účelné investice. Dále bychom rádi zkvalitnili dětem vnitřní prostředí školy díky instalaci řízeného větrání. Renovaci této budovy chceme navrhnout tak, aby respektovala prostředí, ve kterém se nachází a tradice, ze kterých vzešla. V rámci workshopů budeme řešit mimo jiné také problém týkající se stávajících plastových oken, jejichž výměna proběhla v roce 2011.  Předpokládá se čerpání financí z programu OPŽP.

 

Zdravotní středisko a byty pro seniory v obci Horní Lideč


Jedná se o polyfunkční dům z 90. let zahrnující v přízemí zdravotní středisko, lékárnu a prodejnu, v 1. patře a podkroví sociální bydlení. Objekt má 2 nadzemní podlaží a podkroví a je částečně podsklepen.

Objekt je typickou ukázkou architekturou 90. let s tepelně-vlhkostními problémy ve střešních konstrukcích, násobené klimatem beskydského údolí. Zdivo je jednovrstvé z tvárnic, krovy dřevěné, střechy jsou kryty asfaltovým šindelem, okna dřevěná zdvojená. Zdrojem tepla jsou plynové kotle - jednotlivé byty mají samostatné teplovodní vytápění a systém ohřevu TV, část veřejná má samostatný systém vytápění a ohřevu TV. Větrání je řešeno otevíráním oken.

Horni Lidec 2 Horni Lidec 4


Cíl rekonstrukce:
Investor chce minimalizovat energetickou náročnost objektu a zároveň chce vyřešit problematické převislé konstrukcí - balkony, lodžie, střechy. Snížení nákladů na energie bude mít dvojí efekt. Ušetří náklady obci v části zdravotního střediska, lékárny a prodejny a snížením nákladů v bytech vytvoří opravdu nízkonákladové sociální bydlení, kde i inkasní platba za energie bude velice příznivá. Nebrání se změně vzhledu objektu, zároveň je však nutné akceptovat fakt, že rekonstrukce bude probíhat za provozu objektu. Projekt je výzvou jak rekonstruovat objekty vystavěné v době nedávno minulé, kdy ještě nebyla problematika energetické náročnosti řešena systémově.

Projekt „Navrhování rekonstrukcí trochu jinak“ (reg. č. CZ.1.07/3.2.04/05.0021) je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Projekt realizujeme s partnerem Centrum pasivního domu.

logolink

 

NSC logo CPD


  • Sdílet: