There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Minimalizace energetické náročnosti staveb s využitím technických systémů značky DIMPLEX

Trendem doby je zaklínadlo „minimalizace energetické náročnosti staveb“ s cílem eliminovat spotřebu energií na jejich provoz. Ve své podstatě je to naprosto správný záměr, protože klasické energetické zdroje, využívající primární energie z fosilních paliv jsou neperspektivní, nerostného bohatství Země kvapem ubývá, nebo se stává obtížně dostupné.

Výstavba pozemních objektů nových nebo rekonstrukce stávajících je tedy koncipována tak, aby se omezila spotřeba energií na jejich provoz na minimum. Často se hovoří o nutnosti budovat „pasivní domy“, jako jediná správná cesta ke snižování energetické náročnosti. Nic proti kvalitně prováděným stavbám s nízkými tepelnými ztrátami, čímž se vyznačují právě pasivní domy, ale jejich koncepce předpokládá vysoký tepelný odpor stavebních konstrukcí a naprostou vzduchotěsnost takových objektů, přičemž výsledkem je, že takový objekt potřebuje jen velmi malou potřebu tepelné energie na jeho vytápění. Takto pojatá výstavba však nebere v úvahu, že v objektu je potřeba také třeba ohřívat teplou vodu a na její ohřev je zpravidla potřeba více energie, než na vytápění, pak jsou v objektu další technická zařízení potřebná k užívání domu, kterým je potřeba dodat „nějakou pohonnou energii“, často elektrickou, kterou je v tomto případě potřeba „nakoupit“.

Nesporně lepším řešením než podporované „pasivní domy“ jsou domy tzv. „téměř nulové“, které jsou koncipovány tak, že k minimalizaci energetické náročnosti objektů je mimo úsporného řešení vlastní stavby (nikoliv za podmínek pasivního domu) využíváno obnovitelných energií získaných z okolí takových objektů.

Základem může být tepelné čerpadlo, které s minimálním podílem pohonné energie dokáže s vysokou efektivitou zajistit vytápění/chlazení domu a také ohřev teplé vody. Tím jsou ty největší energetické potřeby pokryty, přičemž elektrickou energii je žádoucí si vyrobit ve vlastní „domácí“ fotovoltaické elektrárně. Z každé vyrobené kWh elektrické energie pak získáme 3 až 4 kWh tepelné energie pro vytápění a ohřev vody nebo pro případné chlazení v horkých dnech.

K energetickým úsporám přispívají také rekuperace, které řízeným větráním snižují potřebu energie na vytápění, protože se využívá teplo obsažené v odváděném znehodnoceném vzduchu k ohřevu vzduchu do objektu přiváděného. Využije-li se rekuperační bojler, pak ten má v sobě integrované malé tepelné čerpadlo, které tepelnou energií obsaženou ve větracím vzduchu ohřeje teplou vodu. Tento výhodný způsob ohřevu vody se současným větráním je rovněž cestou ke snižování energetické náročnosti staveb. I zde se dá s výhodou využít elektrické energie vyrobené v malé domácí fotovoltaické elektrárně.

Touto cestou jde společnost TERMO KOMFORT, s.r.o. k energetické nezávislosti, která navazuje na koncepci „nulových“ domů, přičemž využívá technologie, které vyrábí a na světové trhy dodává německý výrobce Glen Dimplex Deutschland GmbH pod značkou DIMPLEX.

Pro Českou republiku má obchodní zastoupení společnost TERMO KOMFORT, s.r.o., která již od roku 1992 dodává na náš trh výrobky vysoké kvality, užitné hodnoty a dlouhé životnosti, což je jejich předností.

V současné době dominují v nabídce produktů tepelná čerpadla všech systémů, vyznačující se vysokými hodnotami COP, které jsou charakteristické pro dosahování vysokých energetických úspor. Svým provedením patří mezi nejtišší na trhu, což je jejich významná přednost, zvláště u systému vzduch-voda. Jsou standardně vybaveny prvky, které jsou u jiných výrobců prezentovány jako jejich přednost.

Nově se v sortimentu tepelných čerpadel, po mezinárodní výstavě IBF 2015 ve Frankfurtu nad Mohanem, zařadila tepelná čerpadla s proměnným výkonem určená jen pro účely vytápění, nebo současně s „hydrověží“, která zajišťují i ohřev teplé vody. Možnost chlazení tepelným čerpadlem buď přes podlahový systém nebo „SmartRad“, což jsou tělesa, kterými lze topit i chladit. To oceňují především majitelé domů s malou tepelnou setrvačností, jako jsou dřevostavby, kterým v letních měsících toto řešení výrazně zvyšuje pobytový komfort.

Rekuperaci pro zvýšení kvality vnitřního prostředí zajišťují jednak centrální jednotky s vysokým rozsahem kapacit výměny vzduchu, ale absolutní špičkou jsou od loňského roku decentrální (lokální) rekuperační jednotky DIMPLEX DL 50, které pro svou funkci nepotřebují žádné vzduchovody, nezbytné pro centrální rekuperace, nepotřebují pracovat jako jiné typy „v páru“, ale každá obsahuje křížový protiproudý výměník s vysokým stupněm účinnosti a volitelným rozsahem výměny vzduchu od 15 do 55 m3/hod. Rozsah použití je až do venkovní teploty – 20°C, při využití topného článku, který je součástí příslušenství. Extrémně nízké emise provozního hluku umožňuje využití například i v ložnicích, aniž by byly spící osoby rušeny.
Rekuperace DL 50 získala prestižní cenu v oboru stavebnictví „Výrobek roku 2014“.

K dovršení úspěšnosti v oblasti snižování energetické náročnosti prakticky jakékoli stavby je jako „třešnička na dortu“ malá domácí fotovoltaická elektrárna, určená pro krytí vlastní spotřeby objektu. V žádném případě se nepočítá s nevýhodným prodejem elektrické energie do rozvodné energetické sítě, ale maximálně využít vyrobenou energii k vlastní spotřebě při provozu domu. Pro tento účel nejsou předmětem dodávek výrobky DIMPLEX, ale od renomovaného německého výrobce FVE zn. IBC Solar.

Jak patrno, že cesta k „nulovým domům“ není tak problematická, jak by se mohlo zdát, veřejnost si energetickou nezávislost žádá, především s ohledem na budoucnost. Cenově se technologie, díky rozvoji jejich instalací významně snížily a vše nasvědčuje tomu, že „tudy vede cesta“.

Společnost TERMO KOMFORT, s.r.o s výrobky DIMPLEX je připravena k dodávkám produktů, instalacím systémů a spolupráci s partnery od projektantů přes montážní, stavební a developerské firmy.

Fotogalerie

domek TERMO KOMFORT s FV Venkovni pohled DL50 mensi

Splydro LAW9IMR venkovni jednotka

Popis k obrázkům (zleva): Obr. 1. Vzorový dům společnosti TERMO KOMFORT s fotovoltaikou, v areálu Národního stavebního centra. Obr. 2. Venkovní pohled na DL 50 - menší. Obr. 3. Venkovní jednotka - Splydro LAW9IMR

 Kontakt

TERMO KOMFORT, s.r.o.
Úsporný dům na výstavišti BVV - v areálu NSC
Bauerova 10, 603 00 Brno
tel.: 545 213 628, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.dimplex.cz, www.termokomfort.cz  • Sdílet: