34f709ebf9993ec2c8ba6b20e741b078.jpg
2ac65357dc22cc524e6ba1220c8db4f5.jpg
9ab123e50834bfe528a714c6c1a2173a.jpg

Novinky

Přírodní tepelná izolace, která roste z odpadu

Houby se obvykle řadí mezi organismy, jejichž přítomnosti se v našem domě snažíme ze všech sil zabránit. Biotechnologická vývojářská společnost Ecovative s tím ale nesouhlasí.

Výchozí surovinou nejsou ani tak houby, tedy námi viditelné plodnice s kloboučkem, jako spíš mikroskopická a neviditelná mycélia, vyživující vlášení hub. Při správné manipulaci je totiž možné je tvarovat do prakticky jakéhokoliv tvaru, a s přídavkem přírodních pryskyřic a enzymů z nich vytvořit přesně požadovanou formu. Houby si pochopitelně během svého života žádají růstový substrát, a ten jim naštěstí můžeme snadno poskytnout. Jsou jím především odpady ze zemědělské produkce, které tak naleznou smysluplné využití.

Izolační desky vyrobené s pomocí houbových vláken jsou velmi lehké, odolné, a mohou být vyráběny (respektive vypěstovány) s nejrůznějšími parametry vnitřní mřížky. V konečném důsledku tak mohou výrazně zasáhnout proti stávajícímu nadužívání polystyrenu a jeho derivátů, coby izolačního materiálu. Proti polystyrenu stojí hned z několika důvodů: tvoří až 25 % objemu skládek odpadů, a v jedné kostičce polystyrenu (o hraně 33 centimetrů) je vlastně rafinací upraveno 1,5 litru nafty. Ekologická není ani její těžba, natož pak zpracování.

Houbová izolace oproti tomu odpady nevytváří, ale zpracovává, a na rozdíl od polystyrenu, který se bude rozkládat v životním prostředí ještě tisíce let, se houbová izolace rozloží sama. Nemusíte se ale bát toho, že by odešla jen tak sama od sebe. Izolace z houbových vláken je totiž strukturně pevná, dokud na ni nezačne dlouhodobě působit více faktorů – vlhkost, světlo a půdní bakterie současně. Teprve pak se začne rozpadat. Do té doby ale zůstává pevná jako kámen.

eco1     eco2

logo estav-1500

   • Sdílet: