There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Sláma v moderním kabátě

 Vedle rostoucího trendu používat balíky slámy nejen jako tepelnou izolaci obvodových stěn, ale dokonce jako nosný stavební materiál, se na našem trhu stále častěji hovoří o jiné formě tohoto přírodního materiálu – kompaktních deskách, slaměných Ekopanelech, které se jako obkladový materiál používají u montovaných konstrukcí dřevostaveb. S klasickým balíkem slámy toho kromě stejné výrobní suroviny mají společného jenom málo. Díky prověřeným postupům a konstantním podmínkám výroby mají jasně definované vlastnosti, přesné rozměry i ustálené montážní metody.

 

Po dožití stačí zkompostovat

 

Slaměné panely, ze kterých je dům postaven, se vyrábějí především z pšeničné slámy lisované za vysoké teploty a tlaku ve speciálním tvářecím lisu. Úspěšně odzkoušeno je také lisování ječné slámy a slámy rýžové. Slisovaná orientovaná slaměná vlákna jsou obalena recyklovanou lepenkou. Protože veškeré materiály použité při výrobě jsou organického původu, je Ekopanel stoprocentně recyklovatelný. Pokud se odstraní všechny materiály použité na povrchové úpravy, je možné ho i kompostovat a vrátit zpátky přírodě.

Ekopanely jsou určeny k obkladům a opláštění nosných konstrukcí. Nejsou tedy konstrukčním prvkem, proto jsou často kombinovány právě s nosným konstrukčním systémem dřevostaveb, jako je tomu u tohoto domu. Zde jsou použity, podobně jako OSB desky nebo sádrokarton, k opláštění konstrukce ze strany interiéru i exteriéru. Prostor v konstrukci – mezi vnitřním a vnějším slaměným panelem – je vyplněn přírodní nebo minerální tepelnou izolací bez použití parozábrany. Povrch panelu je připraven pro různé způsoby tenkovrstvých povrchových úprav "pod malbu". Slaměné Ekopanely se s úspěchem využívají při budování samonosných, požárně odolných příček, v konstrukci suchých podlah, podhledů, šikmin. Při výstavbě se dají snadno formátovat a opracovávat pomocí dostupného ručního nářadí, jako je ruční okružní pila, přímočará pila, vrtačka nebo drážkovací frézka. Výstavba je navíc usnadněna výrobou na míru.

 04 DSC6286  • Sdílet: