There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Jak vybrat kvalitní systém pro solární ohřev vody?

Správná volba

Termické solární systémy ohřevu vody zpravidla používají vakuové či atmosférické kolektory. Nelze obecně říci, který z nich je výhodnější. Vakuové kolektory, vzhledem k nižším tepelným ztrátám, pracují za chladnějšího počasí efektivněji než atmosférické kolektory. Ty naopak jsou právě díky své vyšší tepelné ztrátě odolnější proti námraze nebo sněhu na krycím skle, což by mohlo zastiňovat absorbér. Vzhledem k příznivější ceně lidé většinou volí kolektory atmosférické. Pokud se ale někdo rozhodne pro účinnější trubicové vakuové kolektory, měl by volit výhradně vysoce kvalitní typy, které mají odolné zasklení a nedochází u nich k brzkému snižování účinnosti vlivem ztráty vakua.

solarni-systemy-250x165

Regulace je klíčová

Při koupi solárního ohřevu vody jsou důležité nejen parametry kolektoru a zásobníku, ale také kvalita regulace celého systému. Solární systém by měl obsahovat uživatelsky přívětivý regulátor, s grafickým zobrazením všech důležitých parametrů celého systému. A měl by také uživateli poskytnout představu o množství solární energie, které mu systém za určité období dodal. U tlakových systémů by pak měl regulátor umět omezit případné přehřívání systému například v situacích, kdy uživatel odjede na dovolenou. V neposlední řadě by pak u běžných zásobníků mělo být standardem zabezpečení ochrany proti bakterii legionelle.

Význam směšovací armatury

Zejména tlakové systémy pro solární ohřev vody se v létě často potýkají s přebytky tepla. Snadno se tak stane, že teplota vody v zásobníku je příliš vysoká a mohla by obyvatele domu opařit. Kvalitní solární systém proto obsahuje směšovací armaturu, která se stará o to, aby teplota vody nedosáhla příliš vysokých hodnot. Směšovací armatura by měla být standardní součástí systému. Na její existenci a parametry se proto zeptejte dodavatele, a pokud ji vámi vyhlédnutý systém neobsahuje, zvažte ještě raději jiný.

O kvalitě vypovídají normy a certifikace

Solární kolektor musí odpovídat normě ČSN EN 12975, což by mělo být uvedeno v jeho dokumentaci. Žádné jiné zkoušky a certifikace česká legislativa nepředepisuje. Pokud však prodejce doloží další doklady o výkonových či spolehlivostních zkouškách, tím lépe. Kvalitní kolektor poznáte také podle evropské certifikace kvality Solar Keymark. Její vlastnictví dokládá, že dané zařízení má garantovanou účinnost a má dlouhodobě vysoké výkonové parametry. Důležitá je také záruka. Standardem by v případě solárních kolektorů mělo být 5 let.

strechy  • Sdílet: