There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Pasivní dům – zbytečnost, nebo chytrá volba?

Argument: Pasivní domy jsou zbytečně drahý luxus, náklady navíc za technologie, kvalitní okna a větší množství izolace se šplhají i přes 500 tisíc korun. O smysluplné návratnosti tedy nelze hovořit – pohybuje se někde kolem 15 až 20 let.

CPD: V první řadě je třeba uvést, že primárním důvodem pro pořízení domu není to, že chceme co nejnižší cenu při nákupu. Motivací je vytvořit příjemný a zdravý prostor k životu, kde se bude dobře bydlet. Pokud se při výběru domu, auta nebo jídla vydáte cestou nejlevnější nabídky, dostanete se často k produktům, jež vás dlouhodobě připraví nejen o peníze, ale taky spoustu času a nervů. V případě aut a jídla navíc existuje určitá kontrola, ale zda na vašem běžném domě někdo něco pokazil, zjistíte často až po mnoha letech, kdy s tím nejde již nic dělat. To se v případě pasivního domu stát nemůže, protože chyby se velmi brzy projeví například při povinném testu neprůvzdušnosti.

Za druhé: z reálných čísel vyplývá, že ceny pasivních domů víc ovlivňují přání a požadavky investorů než energetický standard. Existují levné pasivní domy i dražší pasivní domy, což potvrzují studie z Česka, Belgie i dalších zemí. Obecně se dá říct, že pokud je rozdíl mezi běžným návrhem a návrhem v pasivním standardu vyšší než 5 až 10 procent, půjde pravděpodobně o nesprávně připravený návrh. V každém případě s dotací 500 tisíc na pasivní dům z Nové zelené úsporám jsou tyto debaty akademické a vy máte unikátní možnost ušetřit jak na investičních, tak na dlouhodobých provozních nákladech.

03 DSC6814

Argument: Mezi nízkoenergetickým a pasivním domem není z hlediska vnitřního komfortu a nákladů velký rozdíl. Proto se nevyplatí zvolit pasivní dům. Jde o zbytečně drahý extrém.

CPD: Pasivní dům nabízí promyšlený koncept spojující zdravé prostředí, čerstvý vzduch a minimální tepelné ztráty. Když dobře zateplíte a pohlídáte si tepelné mosty, logicky musíte řešit přísun čerstvého vzduchu (a proto jsou pasivní domy vybavené řízeným větráním s rekuperací tepla).

Nízkoenergetický dům zůstává vlastně na půli cesty: je tepelně izolovaný, ale jen středně, výměna vzduchu se neřeší a nechává se zpravidla na uživateli (takže buď jste v zimě hodně otužilí a spíte s otevřeným oknem, nebo se v ložnici trochu dusíte) a celkově se na řešení dá víc věcí "ošidit". Pokud existuje auto, které má pět hvězdiček v testu bezpečnosti, proč byste měli cíleně usilovat o čtyři?

Nejde samozřejmě o to, že pokud má dům roční měrnou potřebu tepla 15 kWh/m2, tak je dobrý a ten s 21 kWh/m2 je už úplně špatný. Klidně můžete ve finále kvůli lokálním podmínkám skončit ve škatulce "nízkoenergetický", ale opravdu doporučujeme inspirovat se dobrými postupy vycházejícími z principů pasivního domu.

Pasivní domy 01

Více informací ZDE!  • Sdílet: