There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Ve Vídni staví největší dřevěný mrakodrap

Na první pohled obyčejná výšková stavba

Ve Vídni započala výstavba 24 patr vysoké budovy s názvem HoHo Projekt. Na první pohled klasická výšková stavba s hotelem, apartmány, obchody a restauracemi však skrývá cosi neobyčejného. Jde o konstrukci z níž bude postavena. Přibližně 84 metrů vysoká budova bude ze 76 procent tvořena smrkovým dřevem (cca 3600 metrů krychlových) a beton bude použit pouze na jádro budovy, které zabezpečí stabilitu této nejvyšší dřevěné budovy svého druhu na světě.

hoho

Zdroj: Rüdiger Lainer and Partner

Stavbu, kterou staví společnost Kerbler, budeme moci spatřit ve středu Vídně v blízkosti stanice metra Seestadt. Celý projekt vy měl přijít město na 65 miliónů eur. Dřevo by však mělo ušetřit až 2800 tun emisí CO2 oproti podobným betonovým konstrukcím. V projektu HOHo nenajdeme běžné byty, ale primárně hotelové apartmány či pracoviště firem.
Budova by měla být hotová koncem roku 2018.

I v Londýně se rodí myšlenka dřevěného mrakodrapu. Projekt Oakwood Tower obsahuje 80 podlaží a dosahuje výšky 300 metrů. Pokud dojde k výstavbě, stane se budova druhou nejvyšší v Londýně.
"Stavění z dřevěných konstrukcí škodí lesům," tvrdí kritici. Povolaní ovšem ví, že ze dřeva se dá stavět ekologicky. Dřevo je totiž obnovitelným zdrojem a jeho "výroba" i přeprava je daleko méně náročná než například u betonu.

hoho2

Interiér apartmánu. Zdroj: Rüdiger Lainer and Partner

Co na to požárníci?

"Někteří z nás byly naštvaní, protože bylo šílené prezentovat tuto myšlenku bez toho, aby to s někým prodiskutovali," řekl pro Guardian mluvčí hasičů Christian Wegner. Specialisté na bezpečnost ale úzce spolupracovali s architekty. Developeři slibují účinný hasicí systém a efektivní únikové cesty. Budova tak má být zcela bezpečnou.

Článek byl převzat z http://svet.sme.sk/c/20353630/vo-viedni-zacali-stavat-najvacsi-dreveny-mrakodrap.html?ref=FB

   • Sdílet: