There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Solární energie v domě – partner k nezaplacení

Dům pana Jiřího funguje pouze na elektřinu. Využívá systém, který ji vyrábí ze sluneční energie, a přestože stále odebírá také energii ze sítě, jeho náklady jsou skutečně minimální. Pojďme blíže prozkoumat vybavení objektu, které je krůčkem k větší soběstačnosti.

rec2

Na objektu je umístěno sedm fotovoltaických panelů, dále rekuperační a klimatizační jednotka, bojler na teplou užitkovou vodu, elektrické podlahové vytápění v každé místnosti a studna s čerpadlem na pozemku. Systém sám vyhodnocuje, kdy má dostatek vlastní energie a kdy je potřeba brát ze sítě. Vše je řízeno automaticky. Když v létě svítí slunce, energie je hodně a je možné zdarma řídit klimatizační jednotku, která je v domech mnohdy zdrojem velké spotřeby. V každé místnosti lze zvlášť nastavit požadovanou teplotu, dům si pak žije svým životem a řídí vše automaticky.

Fotovoltaická elektrárna na střeše domu

Fotovoltaické panely na střeše terasy zásobují energií zejména bojler s teplou vodou a klimatizační jednotku. Díky pasivitě objektu stačí na vytápění opravdu malé zdroje. Do -5 stupňů má dodávku tepla na starosti klimatizační jednotka, která dohřívá vzduch. Když je venkovní teplota méně než -5, systém dá povel a na krátkou dobu sepne elektrické podlahové vytápění, které interiér dohřeje. Poté opět pracuje pouze klimatizační jednotka.
Kvalitu vzduchu hlídá také meteostanice, která reflektuje například jeho vlhkost. Pohybuje se v ideálním rozmezí 50 a 60 procent, takže není potřeba vzduch nijak upravovat.

rec1

Energeticky téměř nezávislý dům

Dům je díky sofistikovanému systému mnohem méně závislý na vnějších zdrojích. Když bude třeba víc energie, stačí připojit další fotovoltaické panely. Majitele tak nemusí trápit výrazné zdražování energií nebo jiné katastrofické scénáře. Nehledě na dobrý pocit z toho, že jejich dům pohání převážně obnovitelné přírodní zdroje a výrazně tak přispívají k trvale udržitelnému rozvoji.

Více o sluneční energii v článku ZDE.

 

g  • Sdílet: