There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Větrání budov

Více jak 80% života trávíme ve vnitřním prostředí. Ať už se jedná o kanceláře, auta či náš domov. To je dost velký argument na to, abychom se vnitřním prostředím zabývali. Za zmínku stojí také vliv kvality vzduchu na lidský organismus. Vydýchaný vzduch s vysokou koncentrací CO2 a dalších látek prokazatelně způsobuje snížení koncentrace při práci, učení a špatnou kvalitu spánku.

Trendem současné doby je utěsňování obálky budovy a striktní šetření energií. Tím prakticky dochází k minimalizaci infiltrace venkovního vzduchu a tak je třeba přívod čerstvého vzduchu vykompenzovat. Doporučená spotřeba čerstvého vzduchu je 25 m3/h na člověka v pobytové místnosti. Je více jak mylná představa, že takovou výměnu vzduchu zajistíme běžným otevíráním okna. Zvláště pak v noci by to znamenalo přerušení spánku po každých dvouhodinách.

 

services-762103 1920

 

Zapomenout nesmíme ani na legislativu. Vyhláška 268/2009 Sb. ve znění pozdějších předpisů uvádí: Pro větrání pobytových místností musí být zajištěno v době pobytu osob minimální množství vyměňovaného venkovního vzduchu 25 m3/h na osobu, nebo minimální intenzita větrání 0,5 1/h. Jako ukazatel kvality vnitřního prostředí slouží oxid uhličitý CO2, jehož koncentrace ve vnitřním vzduchu nesmí překročit hodnotu 1500 ppm.”

Nejen jak správně větrat, ale především jak zajistit kontinuálně přísun čerstvého vzduchu se dozvíte na chystaném semináři, který se koná 2.12.2016 pod organizační záštitou Národního stavebního centra. Více informací naleznete zde. Odbornou záštitu přebrali Ing. Olga Rubinová, Ph.D. a Ing. Radek Peška. Oba se problematice věnují již řadu let a tak účastníkům předají aktuální trendy ve světě větrání.

Autor: Ing. Tomáš Hrdlička  • Sdílet: