There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Očekávané změny u hypoték

Od 1. 12. 2016 začne platit nový Zákon o spotřebitelském úvěru. Výhody pro klienty jsou zřejmé. Noví klienti mohou každý rok bezplatně splatit až 25% hypotéky. Pokud dojde k prodeji nemovitosti, poplatek za předčasné splacení bude 1%, maximálně 50 000,-Kč. V závažných situacích (úmrtí, vážné onemocnění) bude možné splatit hypotéku zcela bez poplatků. Pokud již hypotéku máte, bude pro Vás důležitou informací, že tyto nové podmínky začnou platit po skončení současné fixace úrokové sazby, která proběhne po platnosti nového zákonu, tedy po 1. 12. 2016. Jestli Vám končí fixace úrokové sazby u hypotéky např. 1. 1. 2017, na další fixační období se Vám již budou vztahovat tyto nové podmínky.

mon

Foto zdroj: pixabay.com

Vzít si hypotéku nyní, nebo čekat?
S touto otázkou si možná mnozí lámou hlavu. Výraznější změny začnou platit právě v roce 2017, konkrétně od 1. 4. 2017. O co se jedná? V té době by neměly tvořit hypotéky s parametry LTV 80 – LTV 90 více, jak 15% objemu (produkce) nových úvěrů.

Co to pro klienty znamená?
Je to jednoduché –řada klientů bude potřebovat více vlastních zdrojů. Z naší praxe můžeme říci, že úvěrů s parametry LTV 80 – LTV 90 je mnohem více, než jen 15%.

A co když lidé nebudou mít vlastní zdroje?
V dnešní době banky nejčastěji půjčují 85% - 90% současné (nebo budoucí hodnoty nemovitosti). Pro klienta to tedy znamená, že jeho vlastní zdroje by měly tvořit alespoň 10% - 15%. V budoucnu ale místo 10% budou klienti potřebovat např. 20%.

Změní se ještě něco dalšího?
Banky budou muset např. uvádět u hypotéky RPSN, tedy roční procentní sazbu nákladů. Pro klienty bude tedy jednodušší porovnat výhodnost jednotlivých nabídek. RPSN se v současné době uvádí např. u spotřebitelských úvěrů.

Pokud máte vybranou nemovitost a čekáte jen na „ten správný čas“, možná je nejlepší doba na sjednání hypotečního úvěru právě nyní. Stále více se objevují informace, které poukazují na blížící se konec extrémně levných hypoték a možný růst úrokových sazeb v následujících letech.

Lze předpokládat, že i rok 2016 bude rekordní – co se týká objemu sjednaných hypoték. Nastává ale právě v současné době určitý zlom? Nyní je možné stále sjednat hypotéku s opravdu nízkými úrokovými sazbami, které se často pohybují pod 2% p.a. Zároveň se ale blíží počátek plánovaných změn (Zákon o spotřebitelském úvěru) a také přísnější pravidla, na kterých se podílela Česká národní banka.

800x600-logo 1  • Sdílet: