There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Jaký je rozdíl mezi montovaným domem a dřevostavbou?

 Někteří dřevostavitelé staví dřevostavby, jiní staví montované domy. Co vám tedy nakonec postaví? Tím, že nikde není přesně definováno, co je montovaný dům, podíváme se na to, co české stavební firmy pod pojmem dřevostavba a montovaný dům nabízí.

Dřevostavba vs. Montovaný dům

Dřevostavby jsou obecně stavby, jejichž nosný systém (nosná konstrukce) je vytvořen ze dřeva nebo z produktů na bázi dřeva. Oproti tomu montovaný dům je stavba, která je vytvořena suchou cestou, a to tak, že máme určité části stavby předem připravené a na stavbě je různým způsobem spojujeme. Jak velké jsou tyto části nebo z jakého jsou materiálu, není nikde definované.

Montované domy se staví rychle

Obecná představa o montovaném domě je taková, že jde o stavbu, která je z velké části vyrobena v hale a na staveniště přijedou buď celé moduly (buňky) nebo stěny, které jsou pak k sobě na stavbě několika dní spojeny, a dům je tak velmi rychle postavený. Nemusí to však takto být vždycky.

Hodně výrobců dřevostaveb, kteří staví např. systémem two by four, což je letmá staveništní montáž, uvádí, že staví montované domy. Proti definici montovaného domu se neprohřešili, protože dům sestavují suchou cestou z hranolů, izolačních materiálů a velkoplošných materiálů, což jsou svým způsobem připravené díly pro stavbu domu.

Více o systému Two by four

Pozor! Montované domy to jsou ale také domy, jejichž nosný systém není ze dřeva, ale může být například z ocelových prvků.

jaky-je-rozdil-mezi-montovanym-domem-a-drevostavbou-foto

Montované domy vs. roubenky a sruby

Na „odborných“ diskusích mnoha zpravodajských portálů se setkáte často s názorem, že montované domy nejsou dřevostavby, ale že jsou to jakési sendviče, které obsahují dřeva velmi málo a že pravá dřevostavba je srub nebo roubenka.
Pokud však máte masivní křížem lepené dřevěné panely (CLT panely), které jsou vyrobené včetně otvorů pro okna a elektroinstalace, jsou to spíše stavby montované, i když v sobě mají dřeva opravdu hodně.

Rada na závěr, když se rozhodnete pořídit montovanou dřevostavbu

Když tedy někdo uvádí, že staví montované domy, a pokud vy chcete dřevostavbu, tak se ujistěte, že je nosný systém domu ze dřeva.
Pokud jste si vybrali montovaný dům, kvůli tomu aby byl postaven co nejrychleji, zeptejte se firmy, v jakém stavu dům přiveze na staveniště, zda to budou hotové stěnové, stropní a střešní panely, nebo jestli je bude teprve na staveništi sestavovat. Rychlost těchto dvou systémů se totiž značně liší, i když se v obou případech jedná, jak o dřevostavbu, tak o montovaný dům.

Převzato z www.drevostavitel.cz, Jaký je rozdíl mezi montovaným domem a dřevostavbou?

drevo

   • Sdílet: