There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Dřevostavba do 1 milionu - bydlíte v malém, ale ve svém

Minimalismus jako nutnost

Pokud za 1 milion očekáváte dřevostavbu na klíč standardní velikosti, tak vás asi zklameme. Matematika je bohužel neúprosná a dům o užitné ploše 100 m2 zkrátka za milion postavit nelze. Když se pustíte do dřevostavby, na kterou máte milion korun, musíte počítat s výrazně menším a případně modulovým prostorem pro bydlení. To však nemusí být na škodu a navíc se bydlení v malém stává zajímavou alternativou a určitým trendem.

drevostavba-do-1-milionu-foto

Jednoduchá matematika: 1 milion = 40 m2

Pokud chcete dům postavit na klíč, neměla by jeho užitná plocha o mnoho překročit 40 m2.

TIP: Cenu dřevostavby podle její velikosti si můžete snadno ověřit v kalkulačce cena dřevostavby.

Určení ceny dřevostavby podle její velikosti je orientační a nezaručí, že se do milionu vejdete, ale poslouží k tomu, abyste měli alespoň rámcovou představu. Pozor! Tato cena je za stavbu jako takovou, není v ní započítané založení stavby a její připojení k inženýrským sítím. U založení (pokud Vám jej bude dělat firma) je třeba na 40 m2 počítat přibližně s částkou okolo 140 000,- Kč za základovou desku a na přípojky počítejte alespoň dalších 50 000,- Kč.

Výhodou takto malé nebo modulové dřevostavby je, že nemusíte řešit například plynovou přípojku kvůli kondenzačnímu plynovému kotli. K vytopení 40 m2 domu vám budou stačit jednoduché elektrické přímotopy, takže připojit musíte jen elektřinu, vodu a odpad (ještě počítejte s tím, že nějak musíte vyřešit i dešťovou vodu).

Kromě nákladů na založení stavby a přípojky nesmíte zapomenout na náklady za projekt a další nutné výdaje se stavbou spojené, takže se z dřevostavby za 1 milion o velikosti 40 m2 dostanete na dřevostavbu přes 1,25 milionu (což je nárůst o 25%).

Přiložte ruku k dílu, cena začne klesat

V jakémkoli odvětví v ČR, které pracuje na základě zpracování materiálů, neuděláte příliš velkou chybu, pokud budete počítat, že výsledná cena díla je tvořena přibližně z poloviny náklady za suroviny (cena za materiály) a z poloviny platíte za zpracování, transport a další úkony (cena za práci). Vychází to shodně, ať jde o jídlo v restauraci nebo dřevostavbu na klíč.

Aby se tedy 40 m2 dřevostavba vešla do milionu, měli byste zvládnout přibližně 50% prací svépomocí. V praxi to zpravidla znamená, že základy budete řešit víkendovou brigádou všech vašich přátel, kteří se nebojí ponořit krompáč a lopatu do hlíny.

Další možností, jak snížit celkové náklady, je nechat si samotnou dřevostavbu postavit jako hrubou stavbu, kterou si sami dokončíte. Nebo se do stavby dřevostavby pusťte kompletně svépomocí a nejspíš ušetříte prostředky i na dobrou kuchyňskou linku. Počítejte však s tím, že v rozpočtu 1 milion korun pravděpodobně nezbude na hi-tech materiály a budete se muset spokojit se standardem.

Převzato z www.drevostavitel.cz, Dřevostavba do 1 milionu - bydlíte v malém, ale ve svém

drevo  • Sdílet: