There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Osvětlení do koupelny

Koupelna patří k nejčastěji užívaným prostorám v každé domácnosti. Ve většině případů navíc koupelna nemá okna a svítit se v ní musí i přes den. Z těchto důvodů je výběr kvalitního a bezpečného koupelnového osvětlení zásadní otázkou.

936

Nejvhodnější variantou osvětlení do koupelny zpravidla bývá kombinace stropního svítidla a osvětlení zrcadla. Lepší je vyhnout se bodovým svítidlům a místo toho zvolit světlo, které zajistí rovnoměrné osvětlení a nebude Vás oslňovat. U zrcadla umístěte svítidlo buď nad něj, nebo po jeho stranách.

Při umísťování koupelnových svítidel je třeba dbát specifických bezpečnostních opatření. O tom, zda se vybrané osvětlení dá použít ve vlhkém prostředí koupelny, rozhoduje stupeň jeho ochrany proti vniknutí pevných předmětů a vody (značí se zkratkou IP). Koupelna je rozdělena do čtyř zón podle možnosti umístění světelných zdrojů:

zóna 0 – místa, která jsou v bezprostředním kontaktu s vodou, jako je vnitřní prostor van nebo sprchových koutů. Zde se dají použít pouze speciální svítidla k tomu určená.
zóna 1 – prostor přímo nad vanou nebo sprchovým koutem. Nedoporučuje se instalace svítidel.
zóna 2 – oblasti poblíž van a sprchových koutů. Koupelnová svítidla v této zóně musí splňovat nejnižší předepsanou hodnotou stupně ochrany IP44.
zóna 3 – zde už je riziko postříkání vodou poměrně nízké a stačí splňovat stupeň ochrany IP21.

995
Koupelna je jednou z místností, kde rozhodně využijete svítidlo s vysokou hodnotou Indexu podání barev. Ocení to zejména ženy při líčení. Je také vhodné vybrat správnou barevnou teplotu osvětlení. Do koupelny se lépe hodí chladnější odstín (okolo 5 500 K). Nejčastěji se prodává pod označením „denní bílá“ nebo „přirozená bílá“.

Zdroj článku: fulgur.cz

f  • Sdílet: