There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Životnost dřevostaveb

Dřevo a materiály, které se i v dnešní době používají ke stavbě dřevostavby, neztrácejí postupem času žádné ze svých vlastností. Dokud je však chráníte proti vlhkosti, která umožňuje život dřevokazných hub nebo hmyzu!

Nízká vlhkost v konstrukcích dřevěné stavby

Rozhodujícím faktorem ovlivňujícím životnost dřevostavby je vlhkost, respektive místa v konstrukci, kde dochází ke zvýšení vlhkosti dřeva a izolačních materiálů. Zvýšení vlhkosti může mít příčinu buď ve špatně vyřešeném konstrukčním detailu, neodborné montáži nebo užíváním stavby způsobem, na který nebyla konstrukce projektována (například dodatečné umístění bazénu v místech, kde se s ním při projektování dřevostavby nepočítalo).

dfdf

Základní pravidla pro dlouhou životnost dřevostaveb

Pokud udržíte dřevo v suchu, může být životnost vaší dřevostavby i více než 1400 let jak nám to dokazuje pagoda Hōryū-ji v japonském budhistickém klášteře (foto výše), který byl dostavěn v roce 607 a jedná se o nejstarší dochovanou dřevostavbu vůbec.

Pravidla pro dlouhou životnost dřevostaveb:
- Dřevostavbu začněte stavět minimálně 30 cm nad rostlým terénem – to je minimální výška, které by měla dosáhnout vaše základová deska
- Zabraňte srážení vlhkosti v konstrukci správně provedenou parozábranou/parobrzdou – blower door test vám řekne, zda jsou v konstrukci riziková místa nebo je vše v pořádku.
- V domě dostatečně větrejte a topte. Místnosti se zvýšenou vlhkostí jako jsou koupelny a kuchyně větrejte o to intenzivněji.
- Nezabudovávejte do konstrukce dřevostavby dřevo, které má vlhkost vyšší než 15%.
- Eliminujte v dřevostavbě tepelné mosty.

kostel

Představa, že dřevostavby shnijí nebo se prostě rozpadnou, je mylná. Je-li vše uděláno správně a v konstrukci nikde nedochází k významnému nárůstu vlhkosti, není žádný důvod k tomu, aby dřevěná stavba neměla prakticky neomezenou životnost. Dnešní stavby mnohem dříve zastarají „morálně“ a nebudou vyhovovat potřebám dalších generací, které dostanou starší stavbu často spíše jako danajský dar. Je proto opravdu nutné řešit, zda mají dřevostavby životnost 100 nebo 300 let?

Převzato z www.drevostavitel.cz, Životnost dřevostaveb, aneb proč se bát více vlhkosti než dřevomorky

drevo  • Sdílet: