There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Vlastnosti svítidel, aneb jak vybrat to pravé

Věrnost podání barev

Chcete vidět i při umělém osvětlení barvy stejně jako ve slunečním světle? Pak se podívejte při výběru osvětlení na jeho Index podání barev (zkratka CRI – Color Rendering Index).
Čím vyšší hodnotu tohoto indexu (označovanou jako Ra) svítidlo má, tím věrněji vypadají barvy pod jeho světlem ve srovnání s barevným vjemem za slunečního svitu. Hodnota indexu (Ra) se pohybuje na stupnici od 0 do 100.
Pro osvětlení většiny interiéru (například ložnice nebo obývacího pokoje) je bohatě dostačující světlo s hodnotou Indexu podání barev okolo 80. Vyšší hodnoty využijete zejména tam, kde je důležité hodnověrné zobrazení barev, zejména v koupelně, v kuchyni nebo pro osvětlení zrcadel.
Pro zajímavost můžete vyzkoušet, jak špatně se rozeznávají barvy pod lampami pouličního osvětlení. Sodíkové výbojky, které se v nich používají, mají hodnotu Ra kolem 30.

ff

Barevná teplota světla

Svítidla mohou mít různé odstíny, od chladných tónů po žlutou. Vyberte si odstín světla na míru, podle toho, pro jaký účel a jakou místnost ho potřebujete. Při výběru se podívejte na udávanou barevnou teplotu světla.

Různá svítidla poskytují rozdílný odstín bílé barvy světla, který se častěji označuje jako barevná teplota světla. Moderní zářivky mají oproti klasickým žárovkám zpravidla „bělejší“ odstín, a tak se více přibližují dennímu světlu. Ne v každé situaci je však taková volba vhodná.

V místnostech pro odpočinek či spánek je vhodnější osvětlení s nádechem žluté , které výrobci často označují jako „teplou bílou“. Takové světlo navozuje klidnější a příjemnější atmosféru. Opačným případem jsou místnosti pro práci. Svítidla s chladnějším odstínem bílé mají pozitivní vliv na naši bdělost a podporují soustředění. Proto se často volí jako osvětlení do pracovny nebo kuchyně. V prodejnách najdete tato světla pod označením „denní bílá“ nebo „přirozená bílá“.

Pokud si chcete vybrat odstín osvětlení přesně, podívejte se na udávanou barevnou teplotu světla. Měří se v kelvinech (K). Obecně platí, že čím vyšší hodnota, tím je odstín světla chladnější.

ff2

ff3

Elektromagnetická kompatibilita

Pokud chcete, aby vaše osvětlení nerušilo televizi a naopak, vyberte takové, které splňuje normy a hledejte značku CE.
Svítidla vysílají jako každé jiné elektrické zařízení elektromagnetické záření. To může v případě, že je světlo nekvalitní, rušit jiné přístroje, třeba televizi či počítač.
Výrobci elektrických zařízení a svítidel musí podle norem Evropské unie splňovat podmínku elektromagnetické kompatibility. To znamená, že jsou jejich produkty odolné vůči vlivům elektromagnetického prostředí a zároveň omezují na přípustnou hladinu elektromagnetické rušení, které samy produkují.
Pokud kupujete světlo a chcete mít jistotu, že splňuje požadavky elektromagnetické kompatibility, hledejte na výrobku značku „CE“, která potvrzuje shodu produktu s požadavky norem EU. Označení zaručuje, že výrobek prošel adekvátními zkouškami a nebude rušit ostatní elektrická zařízení ve vaší domácnosti.

Fulgur dodává pouze svítidla, která byla důkladně testována a je tak zajištěna jejich spolehlivá funkčnost a odolnost proti rušení.

f  • Sdílet: