There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Moderní dřevostavba plující na vodě

Každý, kdo se rád drží pěkně při zemi, se může životu na hausbótu podivovat. Je tam dost místa? Mají obyvatelé mořskou nemoc? Jaké je to v zimě? Jak dlouho plavidlo vydrží, jak to mají se záchodem a kam jim chodí pošta? Kupodivu odpověď není složitá. Moderní, sofistikované materiály a technologie umožňují stavět na vodě se stejným komfortem, jakým disponuje dům na pevnině, a ještě k tomu dostanete o kapku více do džberu emocionální potřeby napojení na přírodu a vodní svět.

Průkopníkem konceptu bydlení na vodě je Holandsko, kde se tak vyrovnávali se záplavami a povodněmi po mnoho staletí. V Anglii zase osadníci obsadili kanály jako městské vodní cesty a dnes se tam běžně prodávají plány ke stavbě plovoucího domu, včetně projektů pro naprostou soběstačnost. Tento plnohodnotný, plovoucí dům je připoutaný ke břehu řeky Váh na Slovensku. Krásná přírodní scenérie a přitom kousek pěšky do města, to jsou parametry klidného bydlení, kterých se nedostává každému.

Dřevostavba podle zkušených lodních architektů

Projekt vznikl spojením představ klienta a znalostí zkušených lodních architektů. Přáním investora bylo, aby se nemusel každý víkend stěhovat z města k vodě. Tím byla dána funkce objektu jako celoročně obyvatelného domu na vodě. Jeho hmotu tvoří dva vzájemně posunuté kvádry, které na jedné straně vytváří terasu a na straně druhé krytí spodní paluby se vstupem.

houseboat titul

Dřevostavba: Montovaná, nízkoenergetická a plovoucí...

Vzhledem k blízkosti chráněné přírodní lokality bylo nutné minimalizovat dopad stavby a jejího provozu na životní prostředí. Objekt je proto navržený jako nízkoenergetická, montovaná dřevostavba s difuzně otevřenou konstrukcí a odvětranou fasádou. Jednoduchý tvar domu minimalizuje ztráty tepla, přičemž solární tepelné zisky přes významné prosklení je možno regulovat exteriérovými žaluziemi.

S ohledem na životní prostředí bylo nutné volit i použité materiály, myslet na bezúdržbovost objektu a – jelikož jde o plavidlo – brát ohled i na jejich hmotnost. Základy v tomto případě představuje železobetonový ponton s polystyrenovým jádrem, který disponuje vysokou pevností a stabilitou, je nepotopitelný a bezúdržbový po desítky let.

Elektřina je jako jediná přivedená ze břehu, ale je samozřejmě možné napojit ji na solární i fotovoltaické panely. Vše ostatní, respektive související s provozem domu už běží výhradně „na palubě": nucené větrání s rekuperací, běh tepelného čerpadla vzduch-voda, čerpání a filtrace vody z řeky na mytí, praní a vaření i biologická čistička odpadních vod.

Komentář Ing. Petera Mandla, projektanta lodi naleznete ZDE.

g  • Sdílet: