34f709ebf9993ec2c8ba6b20e741b078.jpg
2ac65357dc22cc524e6ba1220c8db4f5.jpg
9ab123e50834bfe528a714c6c1a2173a.jpg

Novinky

NESPRI-Tec - Technologie stříkání barev s minimálním odpadem

 Od té doby, co výrobce stavebních barev Caparol a výrobce stříkacích přístrojů Wagner představili svou techniku na aplikaci stavebních barev s minimálním množstvím aerosolu „Nespri-TEC“, došlo k zásadní změně v duchu vynalézavosti na trhu stavebních barev a přístrojů. Každý, kdo nabízí podobné výrobky, zkouší co nejrychleji napodobit efekt Nespri. O systém Nespri projevují velký zájem malířští mistři, protože umožňuje nyní i na venkovních fasádách časově úsporné použití systému airless.

sds

Systém Nespri-TEC, vyvíjený během tří let za vědeckého vedení institutu z Frauenhofu, spočívá ve spolupůsobení dvou složek, na jedné straně speciálně formulovaných fasádních barev Nespri (výrobky skupiny Caparol), přizpůsobené speciálně pro tuto techniku, na druhé straně přístroje Nespray-Unit od firmy Wagner s digitální ovládací elektronikou a nově vyvinutou tryskou Twin (dvojče).

Problematika aerosolu při stříkání - podle výsledků výzkumníků - souvisí s malými a nejmenšími částečkami barvy. Tyto částečky se v důsledku turbulencí proudění na stěně vychylují značně silněji než největší částečky a vycházejí ven ještě před dopadem jako barevný aerosol. Řešení problému spočívalo v podstatě v předehřátí nátěrového materiálu. Jádrem systému Nespri-TEC je proto vyhřívaná vysokotlaká hadice a fasádní barva, formulovaná zvlášť pro tyto účely. Pomocí ovládací elektroniky se barva nezávisle na venkovní teplotě udržuje na konstantní teplotě 40 stupňů a nanáší se pomocí nové trysky Twin přesně až k okrajům.

Výhody techniky Nespri spočívají ve vysoké kvalitě povrchu a v časových úsporách. Nanášení barvy s minimálním množstvím aerosolu umožňuje rychlou precizní práci až do rohů. Zakrývání velkých ploch se stává zbytečností. Zpravidla postačí zakrytí okrajů malířskou krycí páskou.

sdss

Práci provádějí dva pracovníci. Jedna osoba nanáší barvu stříkací pistolí, druhá dodatečně upravuje barvu válečkem. Výsledkem je kvalita povrchu, která bude v každém případě dosahovat úrovně průmyslových technologií nanášení.

Zařízení na stříkání airless systémem Nespray lze ostatně používat nejen na tuto techniku, ale i na veškeré jiné pracovní postupy airless, a proto je to investice, která rychle navrátí v celkovém hospodaření.

hjkkk  • Sdílet: