There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

Novinky

Jak pečovat o dřevěnou terasu

Mnoho lidí nedá na dřevo dopustit. Na rozdíl od dlaždic neklouže, nestudí do nohou a malé děti si na něm při pádu tolik neublíží. A navíc je naprosto přírodní. Jestliže jste se jednou rozhodli pro dřevěnou terasu, musíte počítat s její pravidelnou údržbou.

Dřevo je citlivé k povětrnostním vlivům a samo o sobě nevydrží ani přívaly deště a sněhu, ani agresivní sluneční paprsky. Ohrožují ho i houby a dřevokazný hmyz.

Při nákupu dřevěných podlahových krytin budete zřejmě upozorněni, že je musíte dvakrát ročně napustit speciálním olejem, přičemž tropické dřeviny údajně nepotřebují tolik péče jako tuzemské a stačí je natřít jednou za rok. Upřímně je to jen teorie. V praxi záleží i na dalších faktorech, jakými jsou například:

- poloha terasy (jižní strana na přímém slunci bude více ohrožena slunečním zářením)
- množství srážek v oblasti
- míra zastřešení (střecha ochrání terasu před srážkami i přímým sluncem)
- kvalita podkladu (terasa by se měla stavět na štěrku a neměla by přijít do kontaktu se zeminou a rostlinami)

jn

Foto: Shutterstock.com

Jak tedy poznat, že přišel čas dopřát podlaze olejovou kúru?

Napustit terasu olejem byste měli pokaždé, když podlaha změní barvu - vyšisuje se, zešedne, zkrátka nevypadá jako nová, a také v případě, že do sebe absorbuje vodu. To nejsnadněji poznáte, když prkna postříkáte vodou; jestliže se kapky drží na povrchu a vytvoří shluky, podlaha je ještě v pořádku. Pokud se vsáknou, měli byste běžet pro olej.

K ošetření dřevěných teras se používají oleje speciálně určené pro dřevěné terasy. Nejúčinnější jsou produkty, které zároveň poskytují i UV ochranu. Pokud byla vaše terasa v minulosti zanedbaná a prkna jsou ve špatném stavu nebo se na nich objevuje plíseň, měli byste zakoupit i speciální čistič, který odstraní nečistoty a pomůže obnovit strukturu dřeva.

jnn

Foto: Shutterstock.com

Postup údržby:
1, Při ošetření olejem by venkovní teplota neměla být nižší než 10 stupňů, ale vhodné není ani tropické vedro. Ujistěte se, že předpověď nehlásí na druhý den déšť.
2, Terasu očistěte vodou a kartáčem, případně čističem, a nechte proschnout.
3, Olej nanášejte v tenké vrstvě ve směru žilkování dřeva. Jestliže chcete nanést vrstvy dvě, s druhou začněte až poté, co zcela uschla ta první.
4, Za hodinu po nátěru setřete zbytky nevsáklého oleje suchým hadrem, aby se na podlaze netvořily mapy a nezůstaly na ní lepivá místa.
5, Nátěr by měl schnout 24 hodin, při chladném počasí se ale doba schnutí může prodloužit.

51489logodaz  • Sdílet: